Lista aktualności Lista aktualności

Wzmożony pojaw brudnicy nieparki

Do masowego wystąpienia (gradacji) brudnicy nieparki doszło w Leśnictwie Koszwice. Brudnica nieparka (=Rząpica nieparka) Lymantria dispar (L.) (=Ocneria dispar L.) pomimo, że podobnie jak brudnica mniszka jest typowym polifagiem (może żerować na około 450 gatunkach roślin), pojawia się przede wszystkim w lasach liściastych. Najchętniej  żeruje ona  na dębie, buku i brzozie oraz chętnie na grabie i lipie. Ponadto żeruje w sadach (szczególnie na jabłoniach i śliwach), zadrzewieniach i parkach.

W Leśnictwie Koszwice zaobserwowano rzadkie zjawisko żerowania gąsienic brudnicy nieparki na roślinach runa leśnego, a szczególnie borówce czernicy i paprociach. Gąsienice nieparki objęły żerami pełnymi łany borówki czernicy oraz świerki rosnące w podszycie na powierzchni około 30 ha, pozostawiając sosny w warstwie drzew o pełnym uigleniu koron.

Gąsienice brudnicy nieparki mogą stanowić zagrożenie również dla człowieka. Wywołują one zapalenie spojówek oraz obrzęki i swędzenie skóry ponieważ ich włoski mają silne właściwości alergenne.