Lista aktualności Lista aktualności

Zakaz wstępu do lasu

W związku z rozpoczęciem wykonywania zabiegów chemicznego ograniczania populacji osnui gwiaździstej w niektórych drzewostanach leśnictw Łopian, Lubliniec, Kokotek, Solarnia, Koszwice oraz Rędziny od dnia 20 maja br. do dnia 15 czerwca br. Nadleśnictwo Lubliniec wprowadziło zakaz wstępu do lasu.
Na granicach drzewostanów objętych zabiegami, a przede wszystkim przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostały ustawione tablice z napisem: ZAKAZ WSTĘPU DO LASU - ZABIEGI CHEMICZNE OD 20.05.2019 DO 15.06.2019.


W powyżej opisanych zabiegach wykorzystywany jest środek chemiczny Mospilan 20 SP o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemiczne. Wobec ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu.
Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Okres prewencji dla ludzi
i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

Aktualna mapa obowiązywania zakazu wstępu do lasu dostępna pod adresem: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Wiecej informacji o zabiegu dostępne tutaj.

Poniżej szkice rozmieszczenia pól zabiegowych: